תובנות משעור ערב…

בתרגול היוגה אנחנו מקפידים על המון פרטים, ישורת, דיוק וסימטריה. אנחנו מבלים שעור שלם של
שעה וחצי, בכל פעם מחדש, בחידוד, למידה וחקירה של כל סיב ותא בגופנו. התפישה שלנו רואה את האדם כמערכת מורכבת וענפה שבה לכל חלק תפקיד באיזון הגוף והבאתו להרמוניה ובריאות.
כאשר חלק בגוף לא מתפקד כשורה אנחנו מרגישים את זה. כיוגים, זה אפילו משפיע עלינו.
לאורך השנים והתרגול, הגוף שלנו הופך להיות מעודן יותר. ככל שאנחנו נפתחים יותר דרך התרגול אנחנו מתקדמים לכיוון בריא והרמוני יותר, מודע יותר, רך ועצמתי יותר מבפנים.
הטריקונאסאנה שלנו, הכלב ראש למטה ועמידת הידיים שאנחנו מבצעים, אם מבצעים נכון, יכולים להביא לתועלת רבה. גם תנוחות אחרות, גם נשימה, הרפיה ומדיטציה.
לתרגול, נדרשת גם מוטיבציה, התמדה ודבקות במטרה. נדרש מורה טוב, מיומן, מנוסה.

אך הדרישה הגדולה ביותר לתרגול היוגה היא לב פתוח. לב חומל. הכרת תודה. הכרה בעובדה שזה חסד לתרגל יוגה. שלא כל מי שנתקל בהזדמנות הזו מזהה אותה כהזדמנות פז, לבוא במגע עם המקום הטהור והנקי ביותר של הוויתנו, הנשמה, העצמי, במהלך החיים האלו.

כשאנחנו בוחרים להיות בשליטה מוחלטת, כשאחנו חיים מהמיינד, השכל, הראש, במקום מהלב, אז אנחנו חוסמים לעצמנו המון אפשרויות לגדול ולהתממש בחיים.
אנחנו נדרשים לגייס אומץ, אנחנו נדרשים לשחרר ציפיות, אמונות, דוגמות, ולהתחבר למקום שמרגיש, חש וצומח מתוך רכות וחמלה, ולא מתוך שיפוט וביקורת נוקשה.
למעשה זה קצת פרדוקס…. כי לכולנו יש את הכמיהה לגעת בלב, באמת ובאהבה. כנראה, שאין קיצורי דרך.

אז תרגול היוגה אמנם "דורש" לבוא עם לב פתוח, אך יש לו היכולת לפתוח לב סגור ופגוע. ההחלטה היא שלנו- אם לאפשר לו או לא. אם אפשרנו- זכינו.

hands_making_a_heart_in_the_sunset-wallpaper-1600x1200

סאטיא יוגה תרגול מהלב

סנדת רייקי 1 – 30.4.2012

הערהאתם מוזמנים לסדנת רייקי 1 בה נלמד איך לטפל בעצמנו ובאחרים.
רייקי היא שיטת טיפול עתיקה שמקורה במזרח. היא עוסקת בקבלה והעברה של אנרגיה עצמתית וחכמה.
חלק גדול מהמחלות נובע ממתח נפשי ולחץ. הרייקי עוזר ומיטיב במקרים אלו ולכן תומך בתהליכי הבראה וריפוי ברמה עמוקה ומעשית.

מתי? יום שני 30.4.2012
באיזו שעה? 19:00 – 22:00
איפה? במרכז סאטיא ליוגה וטיפולים הוליסטים, רח’ מעלה נוף טירת הכרמל.

הסדנא פתוחה לגילאי נוער ומעלה.
אין צורך בנסיון קודם.

אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם, נחזור אליכם בהקדם האפשרי
מוזמנים באהבה

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

טלפון

נושא

ההודעה שלך

מה היא יוגה?

מקור המילה יוגה הוא בשפה הסנסקריט העתיקה. פירושה הוא מאוחד, שלם, מלא.
תרגול היוגה אינו מסתכם רק בתנוחות שאנו מבצעים במסגרת השעור אך עם זאת, זוהי נקודת ההתחלה הבלתי נמנעת של תרגול היוגה.
כפי שאין אנו יכולים להתחיל לטפס על ההר בחציו, כך אין אנו יכולים להתחיל לתרגל יוגה ברמה אחרת שאינה המפגש הכל כך מוחשי וגשמי עם הגוף.

במידה ואנו מאפשרים לה, נוטה היוגה לשקף לנו את עצמנו בדיוק כפי שאנו מביטים במראה. כעת, הבחירה שלנו היא האם להביט הישר ללב בבואתנו או להסית את מבטנו לכיוון אחר.
אין סוף למצבים בהם אדם יכול להשתקף והמפגש עם תרגול תנוחות היוגה הוא המצב הראשוני וההכרחי, המפתח לכל התהליך המרתק והלא פשוט של הליכה בדרך היוגה.
השלב ההתחלתי של תרגול היוגה הוא ההתוודעות אל גבולות הגוף וגם גבולות הנפש. אין לדעת כמה זמן יימשך שלב זה והאם אי פעם יסתיים.. זהו תהליך של חיים.

ההתוודעות אל גבולות הגוף מתרחשת כאשר אנו מביאים אליהם את תשומת ליבנו, וביוגה אנו מעמיקים ואומרים "הבא את המודעות אל אזור מסויים. הייה האזור הזה בכל רמות קיומך! בכך תחיה ותבריא אותו". בזאת נבדל התרגול הגופני ביוגה מפעילויות גופניות אחרות.

היוגה חובקת עולם ומלואו (ואף מעבר לו) ולכן היא אינה רק פעילות גופנית. אך מעצם היותנו יצורים ארציים בעלי גוף, עלינו להכיר את הכלי שבזכותו אנו חיים; הגוף. זהו הצעד הראשוני בתרגול היוגה- היכרות עם גופנו.
בשיעור יוגה אנו מתרגלים תנוחות רבות ומגוונות, בהתאם ליכולות שלנו, בהתאם למזג האויר, בהתאם להרכב הקבוצה, המצב הנפשי באותו היום, התנאים במקום ועוד. ההקשבה למכלול הצרכים הללו היא זאת שהופכת את תרגול היוגה לשונה במהותו מסוגים אחרים של פעילות. לעיתים, החשיבות של ההקשבה בלמידה העצמית היא גדולה הרבה יותר מהחשיבות של מספר התרגילים או רמת הקושי שלהם בשעור, ובכלל המושג "שעור" מקבל גוון אחר כאשר מדובר בתרגול יוגי.

אז מעצם היותה של היוגה שלמה ומאוחדת, היא עובדת על רמות שונות ומתחילה ברמה הברורה ביותר. זו שאין עליה עוררין: הגוף. כולנו יודעים שיש חשיבות רבה לפעילות גופנית בחיינו, אך נלך רחוק יותר ונשאל האם כולנו יודעים איזה חשיבות יש לפעילות גופנית מודעת? ובכלל, מהי פעילות גופנית מודעת???

פעילות גופנית מודעת היא פעילות הנעשית בצורה בלתי מכאנית.
הכוונה במלה "מכאנית" היא לפעולה מתוכנתת וידועה מראש. כאשר אנו הולכים למכון כושר אנו יודעים שעלינו לבצע 20 שכיבות שמיכה, 30 דקות הליכה על מכשיר, מתיחות ועוד… אך ביוגה אין המצב כזה.

בתחילתו של כל שעור יוגה אנחנו מנסים לנקות את תודעתנו מרשמים קודמים, לבוא נקיים. נקיים במחשבה, נקיים במעשים, נקיים בגוף. להתחיל את השעור כאילו זה השעור הראשון. כל זאת מתוך התכוונות לחויה מחודשת בכל רגע נתון. אין זה קל.

אין זה קל מכיוון שאנו עובדים לפי התניות. אנו יודעים מראש מי המורה ומה דעתנו עליו/ה, אנו יודעים מראש כיצד נראית הכיתה, כמה אנשים בדר"כ נמצאים בשעור, מה רמת התרגול ועוד. כשאנו מודעים לקיום ההתניות הללו ומנסים לחוות מחדש כל רגע נתון, כל הנחיה שניתנת בשעור, כל תחושה שחולפת בגוף, כל מחשבה, ללא צורך בתיוג והתניה, אנו מתבוננים מהמקום הנקי והנייטרלי ביותר.
תנוחות היוגה ודברי המורה עשויות לעורר רגשות חיוביים ורגשות קונפילקטואליים מגוונים. זאת המטרה… כך נוצרת המראה. כך משתקפים אנחנו לעצמנו. מתרגל היוגה שיודע זאת עושה עבודת אמת.

בכל מקרה שבו אנו משליכים את הקונפליקטים שלנו (וגם את הרגשות החיוביים שלנו) על אדם אחר אנו מתנערים מאחריות. האחריות היא לעולם שלנו.

קל לנו להיות מושפעים לטובה ממחמאה וקל לנו להיות מושפעים לרעה מביקורת. אחרי הכל אנו יצורים אנושיים. הדרישה לעמוד אל מול כל אלה מבלי לחוש ליטוף או צביטה אינה מציאותית.
אך עם זאת, עלינו לראות את התמונה הכוללת ולזכור שמטרת היוגה היא לשמור אותנו במרכז ככל שניתן בין מצב קיצוני אחד למצב קיצוני אחר. כאן באה לידי ביטוי היוגה כנבדלת מפעילויות אחרות.
עצם העבודה עם הגוף מראה לנו מי אנחנו ברמה ההתחלתית של קווי המתאר הפיסיים. היא משקפת, מראה ומלמדת אותנו כיצד לקבל את עצמנו עם כל הרגשות, הקונפליקטים, המעלות והמורדות שלנו, ועדיין, להצליח לשמור על שוויון נפש.
היוגה היא ברכה.

מהו שיאצו- הסבר כללי

השיאצו הוא שיטת טיפול במגע ותנועה המבוססת על עקרונות הרפואה הסינית. השיאצו פותח ביפן בכ150 השנה האחרונות. המילה שיאצו מתחלקת לשני חלקים: "שי" ו "אצו" (אצבע, לחץ), אך משמעותו של המושג שיאצו רחבה הרבה יותר מפירוש זה.
גישת השיאצו היא גישה הוליסטית המשלבת עבודה עמוקה ומלאה תובנות והגיון.

בטיפולי השיאצו עובד המטפל על איזון אנרגטי וגופני בהתחשב בהיסטוריה הרפואית ומצבו הבריאותי הנוכחי של המטופל. טיפול שיאצו שואף להביא את הרמות הגופנית והנפשית של המטופל לכדי שוויון יחסי ובכך לחיזוק המערכת החיסונית ולמצב של החלמה ובריאות טבעיים ללא טיפול תרופתי מיותר או תופעות לוואי. טיפולי השיאצו כוללים בין היתר: תרגילי מתיחה, עיסוי, מניפולציות, רוטציות, נשימות, המלצות תזונה, תרגילים הביתה ועוד.. ומתבססים על תשאול מקדים, ליווי רפואי ותמיכה של המטפל לכל אורך התהליך.

השיאצו הוא שיטה מרתקת ומעשית. השיאצו, בדרך האבחנה והרכבת תכנית הטיפול, הוא בעל אופי כמעט מתמטי ומוכיח עצמו בכל פעם מחדש!
עם זאת, השיאצו מלא ברוך ומכיל מגע מלטף ועוטף אשר יוצר גבולות ברורים ולעיתים, בעת הצורך עוזר גם להרחיבם.
העבודה בשיאצו מתבססת על תורת "המרידיאנים", קרי- ערוצי אנרגיה שבהם זורמת אנרגיה שנקראת "צ'י".
לצורך העניין, ניתן להמשיל את מערכת המרידיאנים והצ'י לכלי הדם והדם. ניתן להמשיל אותם גם למערכת של כבישים ומכוניות. ניתן להמשיל אותם לרשת צינורות השקיה ולמים הזורמים בהם. ביוגה ניתן להקבילם למערכת הנאדים והפראנה הזורמת בהם.
אנרגית הצ'י היא אותה אנרגיה שמחייה את קיומנו. כאשר היא זורמת בחופשיות במרידיאנים האדם בריא וחזק בגופו כמו בנפשו. כאשר הצ'י תקוע, חסום, מופרע, האדם סובל ממחלות רבות החל בצינון וכלה בסרטן.
המסורת הסינית מלמדת אותנו להסדיר את זרימת אנרגית הצ'י במרידיאנים ע"י תרגילים מחזקים, תזונה, שיטות טיפול מגוונות לרבות השיאצו, ובכלל, מודעות לאורח חיים בריא כמו שהתרגול היוגי הופך את חיינו למודעים יותר; גוף- נפש- רוח, ע"י תרגול ברמות שונות ואופנים שונים.
כפי שכבר נאמר, המרידיאנים הם ערוצים המוליכים אנרגיה חיונית, צ'י.
ישנם 12 מרידיאנים מרכזיים אשר כל אחד מהם משוייך לאיבר פנימי אחר. לכל מרידיאן אופי ותפקיד.
12 המרידיאנים מחולקים ל-6 זוגות:

1) ריאות+מעי גס
2) טחול/לבלב+ קיבה
3) לב+ מעי דק
4) כליות+ שלפוחית השתן
5) מעטפת הלב+ תלת מחמם
6) כבד+ כיס מרה

כאן המקום להתייחס לשני מושגים נוספים וחשובים מאד: יין ויאנג.
YANG – הצד המואר של ההר
YIN – הצד המוצל של ההר
בהרבה רבדים, מורכב הקיום שלנו משני היבטים עיקריים המשלימים האחד את השני ויוצרים איזון והרמוניה. דוגמאות טובות לכך הן: גבר-אישה, שמש- ירח, למעלה- למטה, ימין- שמאל, קדימה- אחורה, אור- חושך, שמחה- עצב, עושר- עוני, מזרח- מערב, צפון- דרום, חום- קור, בהיר- כהה, מודע- לא מודע ועוד רבים.
למעשה, כולם הם צמדים המבטאים אנרגיה יאנגית ואנרגיה יינית, וכך גם המרידיאנים.
כל צמד מרידיאנים מחולק למרידיאן ייני ומרידיאן יאנגי ומתוקף היותם כאלו, עבודת החיזוק היא בין היתר איזון בין האנרגיה היינית לאנרגיה היאנגית. כאשר מושג האיזון המיוחל הזה, האדם חווה תמורה והבראה.

יוגה לנשים בהריון בטירת הכרמל

ההריון כחלק בלתי נפרד מחיה ומהותה של אשה הוא חויה גופנית ונפשית עמוקה. תרגול היוגה במהלך הריון תורם רבות להתפתחות תקינה, קלה ובריאה של העובר ולבריאות האם בתקופה זו. התרגול מאפשר שקט נפשי החיוני לאם ולעובר ויוצר ביניהם חיבור חזק.

תרגול היוגה במהלך ההריון תורם רבות להתפתחות תקינה קלה ובריאה של העובר ולבריאות האם בתקופה זו. התרגול עוזר להפחית תופעות מכבידות כמו בחילות, הקאות, דליות, טחורים, השמנה מוגזמת ועוד.
תרגול היוגה עוזר גם להפחית מתחים ומקנה שקט פנימי התורם גם הוא למהלך תקין של ההריון.
בשעורי היוגה אנו שמות דגש על חיזוק שרירי רצפת האגן והגמשתם ע"מ לאפשר מעבר חלק יותר של התינוק בתעלת הלידה. השליטה בשרירים אלו ועבודה על מבנה האגן המורכב והסבוך תקל משמעותית על המאמץ בלידה.

תרגול יוגה לנשים בהריון מתחיל בשבוע 12 ועל האשה לוודא שמדובר בהריון תקין ובריא טרם הגעתה.
השעורים מתקיימים בצורה אינטימית ונעימה כאשר לכל אישה ניתנת תשומת הלב שלה היא דרושה.התרגילים איטיים, נעימים ונוחים לביצוע
אורך שעור הוא כשעה ורבע.
כל הנשים מבוטחות ומכוסות.